آلاچیق

آلاچیق

آلاچیق یک سازه دارای سقف است که معمولا با دیوار مسدود و محدود نمی گردد و از چهار طرف به جز پایه ها تمامی طرفین آن آزاد است. آلاچیق یک فضا برای تفریح و استراحت در ساختمانها ست که بیشتر در اقلیمهای گرم و خشک و یا معتدل کاربرد دارد. آلاچیق و سایبان از زمان‌های قدیم مورد استفاده مردمان قرار می‌‌گرفته است چون شرایط زندگی در گذشته انسان را ناگریز به استفاده از سایبان می‌‌نموده برای همین منظور گاهی از چادر یا چوب‌های خشک شده درختان برای ایجاد سایه و جلوگیری از نور آفتاب استفاده می‌‌کردند. نام فارسی این سازه در ابتدا تارم بوده است که به شکل طارم نوشته می‌شود، اما نامی که همه گیر شده است آلاچیق است که نامی ترکمنی است.

آلاچیق‌ها در کشور‌های اروپایی و غربی در قرن نوزدهم رواج داشته است و اصولا در باغ افراد ثروتمند و متمکن دیده می‌شده و در اطراف آن گلکاری‌هایی وجود داشته که فضا را زیبا‌تر کند. آلاچیق‌ها در ابتدا در مناطقی که دارای بارندگی بودند، ساخته می‌شدند.

مردم عشایر در گذشته‌های دور باری دامداری و گذران زندگی از سنگ و چوب برای خودشان طرحی شبیه به آلاچیق درست می‌‌کردند. علاوه بر این مردمان در قرن‌های گذشته مصر و روم هم می‌‌توان اثری از این بنا دید. کم کم با توسعه شهر‌‌‌ها و ورود تکنولوژی به عرصه زندگی بشر این نوع از سازه هم شکل‌های متفاوتی از خود نشان داد درکشورهای غربی به خصوص افراد ثروتمند هم متقاضی این نوع سایه بان شدند.
انسان‌ها برای لذت بردن از فضای باغ‌ها و پیدا کردن جایی برای شاد کردن خود و خانواده و دورهمی‌‌نیاز به مکانی داشتند برای همین منظور از این سرپناه بسیار استقبال شده و بیشتر آلاچیق‌هایی که گنبدی شکل ساخته شده‌اند برای جلوگیری از نور خورشید و سرما و گرما به این طرح هستند.

همانطور که همه ما مي دانيم هدف ما از داشتن آلاچيق، داشتن مکان و سرپناهي براي ارتباط ما با طبيعت است. براي طراحي و ساخت آلاچيق به نظر مي رسد استفاده کردن از مواد و مصالح طبيعي همچون سنگ و چوب مي تواند حس نزديکي ما را با طبيعت بيشتر کند.

علاوه بر اين که مي توانيد از ترکيب سنگ و چوب در کنار هم استفاده کنيد، در طراحي امکان دارد که وجود يکي از آنها نسبت به ديگري چشمگير تر باشد. کف پوش هاي سنگي اگر طرح و رنگ آنها با ظرافت انتخاب شده باشد مي تواند جلوه زيبايي به آلاچيق ببخشد.
آلاچیق

هماهنگي مصالح با مبلمان در طراحي آلاچيق

اگر انتخاب شما براي ساخت آلاچيق استفاده از چوب است، مي توانيد با انتخاب صندلي و مبلمان چوبي با رنگ هماهنگ با چارچوب و کف پوش محيطي زيبا را بيافرينيد

طراحي سقف و ديوار آلاچيق

سقف های پوشالی
در بعضي از مناطق با توجه به نوع اقليم و شرايط مصالح بومي با استفاده از پوشال هاي گياهي سقف آلاچيق ها را با ترکيب با چارچوب هاي چوبي پوشش مي دهند. اين نوع آلاچيق ها را نيز مي توان در شمال ايران يافت که با ساقه هاي برنج ساخته مي شوند. در مناطق ديگر کشور نيز گياهان متفاوتي براي اين کار مورد استفاده قرار مي گيرند.

آلاچیق با سقف پوشالی
سقف هاي گياهي
شايد يکي از پرطرافدارترين نوع سقف براي آلاچيق ها، سقفهايي است که به کمک رشد گياهان رونده در طول زمان شکل مي گيرند. اين سقف ها بسيار زيبا هستند و حس طراوت و تازگي را به شما هديه مي دهند. زيبايي عبور نور از لا به لاي شاخ و برگ گياهان لذت حضور در آن فضا را بيشتر مي کند.

 

آلاچیق با سقف گیاهی
سقف هاي چوبي مشبک
سقف هاي چوبي مشبک، که همه شکل هاي انتزاعي از طبيعت را به خود گرفته اند نيز با عبور نور خورشيد از خود حس و حالي زيبا را به وجود مي آورند.
اين سقف ها با داشتن تنوع طرح و نقش اجازه مي دهد تا شما بتوانيد انتخابي متناسب با سليقه خود داشته باشيد.
آلاچیق با سقف چوبی مشبک
ديوار هاي پارچه اي در طراحي آلاچيق
ديوارهاي پارچه اي مي توانند با ايجاد نيم سايه از تابش مستقيم آفتاب به محيط داخل آلاچيق جلوگيري کنند. شايد ديواره هاي پرده مانند آلاچيق و پوشش پارچه اي مبلمان ها بتواند حس هماهنگي را در طراحي آن تقويت کند.
آلاچیق با دیوارهای پارچه ای
سقف هاي پارچه اي تا شو
اين نوع سقف هاي پارچه اي با استفاده از ريل هايي که گيره هاي مخصوص را در خود جاي داده اند، به شما اجازه مي دهند تا باز يا بسته بودن سقف را خودتان انتخاب کنيد.
آلاچیق با سقف های پارچه ای تاشو
سقف و ديوارهاي حصيري
حصير ها مي توانند گزينه مناسبي براي پوشش سقف و ديوارهاي آلاچيق ها باشند. وجود آنها حس نزديک نزديکي با طبيعت را افزايش مي دهد و با توجه به اين که رطوبت را در خود نگه مي دارند با گذر باد از ميان ساقه هاي آن هوايي خنک را در محيط آلاچيق جريان مي دهند.
آلاچیق های چوبی بسیار مستعد ابتلا به پوسیدگی و هوازدگی هستند و به همین دلیل خیلی مهم است که محصولی را انتخاب کنید که در برابر نفوذ آب مقاوم سازی شده باشد. اگر تیرها و پایه های چوبی آلاچیق روی زمین قرار بگیرد، به دلیل نفوذ آب به این پایه ها و تیرها، چوب به سرعت دچار پوسیدگی می شود. به همین دلیل بهتر است محصولی را انتخاب کنید که از تماس با سطح زمین محافظت شود. برخی از آلاچیق ها با اتصالات فولادی به زمین وصل می شوند که از این تماس جلوگیری می کنند و این می تواند به خوبی از آن ها در برابر پوسیدگی محاظفت کند.
بخش مهم آلاچیق ، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریالهای مختلف استفاده میشود. برای مثال در صورتی که سقف شیبدار است، نیازمند آهن کشی است تا پوشش سقف شیبدار بر روی آن اجرا شود و در صورتی که سقف شیبدار نباشد - عموما در آلاچیق هایی با طراحی مدرن - در بخش های سرپوشیده میبایست از فلاشینگ و در بخشهای نیمه باز میتوان از ترمووود استفاده کرد.
آلاچیق با سقف و دیوار حصیری
© شهریور 98 - کلیه حقوق متعلق به مهر سبز می باشد. سئو و طراحی سایت بزرگ عقیده. |