دیوار سبز

آیا تاکنون فضای سبزی روی دیوار دیده اید؟ این همان دیوار سبز است که با بهره گیری از علوم شناخت گیاهان و کمک گرفتن از اصول مهندسی در مکان های متفاوت می توان خلق کرد.

چرا دیوار سبز

در شهرهای بزرگی همچون تهران که قیمت زمین سر به فلک کشیده است ایجاد فضاهای سبز بر روی سطوح افقی بسیار گران تمام می شود. از این رو شهرداری در پی گسترش فضاهای سبز در قالب دیوار سبز بر روی سطوح عمودی می باشد.

Image

مزایای دیوار سبز

  • ارزش افزوده برای مجتمع های مسکونی
  • کاهش دمای فضاهای بسته بخصوص در فصول گرم سال
  • بهبود راندمان انرژی
  • افزایش سرانه ی فضای سبز خود ساختمان
  • ایجاد فضای مناسب و دل انگیز برای ساکنین

علاوه بر موارد بالا، دیوار سبز فواید دیگری همچون محافظت از سازه های ساختمان در معرض المان های آب و هوایی نیز دارد. در طی زمان برخی مواد بکار رفته در سازه ها در اثر انبساط و انقباض های متوالی ممکن است دچار خرابی شود که این امر تحت تاثیر سیکل انجماد و اشعه یووی اتفاق می افتد، اینجا است که دیوار سبز کار محافظت از ساختمان را انجام می دهد. چرا که قادر است کیفیت هوای داخلی را بهبود  بخشد و ذرات معلق شده در فضای ساختمان را از طریق سیستم های تهویه فیلتر کند. این کار به دست گیاهان انجام می شود که عمل فیلتراسیون زنده نام دارد.

 

Image

چه گیاهانی برای دیوار سبز مناسب است

این که در دیوار سبز چه نوع گیاهانی بکاریم که دوام مناسب را داشته باشد، از اصلی ترین نکات این کار است. گیاهان انتخابی باید در برابر تابش مستقیم آفتاب، سرما، گرما و بارندگی دارای شرایط ایده آل و مقاوم باشند. به علاوه ی این که زیبایی مد نظر را برای دیوار سبز به ارمغان آورند. بنابراین نکات زیر را بخاطر بسپارید:

عواملی مانند رطوبت محیط، کیفیت آب، میزان آب دریافتی، شدت نور، شدت باد، ارتفاع خاک و عواملی از این قبیل در انتخاب گیاهان برای دیوار سبز تاثیر بسزایی دارند. هم چنین توجه به تنوع رنگ و فرم و غنای بویایی می تواند بر روی روحیه ی افراد بازدید کننده تاثیر بسیار خوبی بگذارد. انتخاب دسته ی گیاهان همیشه سبز را هرگز فراموش نکنید. با در نظر گرفتن این که اقلیم در این مورد نقش مهمی دارد. چرا که در اقلیم های سرد و خشک استفاده از این گیاهان اشتباه بوده و توصیه نمی شود. زیرا از نفوذ نور خورشید در بین برگها تا حدی جلوگیری می نماید.

Image

انواع دیوار سبز

دیوار سبز کابلی: در این روش از یک سری توپی از جنس فولاد ضد زنگ استفاده می گردد که عبور کابل ها و انقباض و فشار و کشش آنها از میان یکدیگر را ممکن می سازد و در نهایت شبکه ای به منظور تکیه گاه قراردادن گیاهان شکل می دهد.

دیوار سبز شبکه ای: سازه ای سبک از شبکه های فولادی که به منظور پرورش گیاهان بالارونده استفاده می شود که بر روی دیوار اتصال می یابد. از این نوع دیوار سبز برای نگهداری از گونه هایی از گیاهان که سرعت رشدی آهسته دارند و به مراقبت بیشتری نیازمندند، استفاده می شود.

دیوار سبز مدولار: در این روش، داربست هایی از جنس استیل گالوانیزه که بسیار سبک می باشند، جهت نصب روی دیوار انتخاب می شوند که می توان اشکال مختلف و منحنی های زیبایی را با این روش ایجاد نمود.

دیوار سبز نمد پلیمری : در این روش یک پارچه نمدی پلیمری با قابلیت زهکشی جهت پرورش گیاهان زنده بر روی یک سطح عمودی در نظر گرفته و به شکل خاصی بر روی قاب مربوطه سوار می شود . به طوری که چند محفظه بصورت ردیفی همانند جیب به عنوان فضای رشد گیاهان در نظر گرفته می شود و گیاهان درون این محافظ قرار می گیرند. مزایای این روش نسبت به روش های پیشین، در سبکی سازه دیوار سبز، امکان تعویض آسان گیاه، زهکشی قوی تر و تهویه ی مناسب می باشد. جنس این سازه ضد حریق بوده که قادر است در مقابل آتش و گرمای بالا از خود مقاومت نشان دهد. آبیاری آن نیز قطره ای و بصورت اتوماتیک انجام می گیرد.

این دیوار ها همانند روف گاردن از پخش شدن گرد و خاک در هوا جلوگیری به عمل می آورده و همچون حفاظی در برابر اشعه های فرابنفش، فشار باد و باران می باشند.

Image
چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده می توانید از مطلب گلخانه نیز استفاده نمایید.
© شهریور 98 - کلیه حقوق متعلق به مهر سبز می باشد. سئو و طراحی سایت بزرگ عقیده. |