روف گاردن

روف گاردن

روف گاردن فضایی در دسترس و مخصوص استراحت است. شاید تاکنون برایتان پیش آمده باشد که از شهرنشینی و شلوغی اطرافتان خسته شده باشید و پیش خود بیاندیشید که ای کاش در فضایی سبز و آرام بخش به زیر سایه ی درختان و در کنار گلهایی زیبا نشسته بودم و می توانستم از طبیعت دل انگیز در خانه خودم لذت ببرم. اگر این چنین شده است، روف گاردن مکانی است مناسب حال شما.

روف گاردن چیست

روف گاردن در فارسی به معنای ایجاد فضای سبز بر روی محیطی با ارتفاع بالاتر از سطح خاک زمین است.

فضاهایی همچون پشت بام منازل یا حتی کف لاوی یا حیاط ساختمان که سقف پارکینگ را تشکیل می دهد.

به طوری که امکان کشت گیاه بر روی زمین طبیعی آن محیط وجود ندارد.

به عبارت مهندسی، روف گاردن یک سیستم سبک وزن طبیعی است.

بطوریکه امکان رشد گیاهان را بر روی مناطقی همچون پشت بام فراهم می سازد.

طراحی و اجرای باغچه ی پشت بامی و یا فضای سبز پشت بامی بسته به نکاتی می تواند متفاوت باشد.

نکاتی همچون سازه ی به کار رفته در ساختمان، اقلیم آن منطقه و همچنین سلیقه مشتری.

.

روف گاردن

فواید روف گاردن

امروزه با وجود زندگی شهری و ساخت و ساز های فراوان امکان بهره مندی از فضای سبز برای خیلی از شهروندان وجود ندارد. در این شرایط ایجاد فضایی مناسب و سر سبز در قالب بام سبز می تواند احساسی دلنشین را برای ساکنین به ارمغان آورد. هم چنین با احداث روف گاردن گرمای داخلی ساختمان به حد مطلوبی کاهش خواهد یافت. با در نظر گرفتن اینکه با کاستن از آلاینده های هوا، در بهبود هوای شهر نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.
علاوه بر این ها احداث باغچه پشت بامی، با حفاظت از بام در برابر صدمات، سبب طولانی تر شدن عمر بام ساختمان خواهد شد.
سایر مزیت ها به اختصار در زیر آمده است:
 • حفظ رطوبت
 • عایق صوتی
 • کاهش انتقال حرارت از طریق ذخیره انرژی ساختمان
 • اثر خنک کنندگی
 • آرامش بصری
Image

انواع روف گاردن

 • گسترده: در این روش معمولا گیاهانی با ریشه های کم کشت می شود. بستر مناسب برای کشت این گیاهان بسیار سطحی و با ضخامت خاک کمتر از 20 سانتی متر در نظر گرفته می شود که از نظر هزینه به صرفه تر است مانند چمن.
 • نیمه متمرکز: بستر مناسب برای کشت گیاهان در این روش در عمق 30 سانتی متر تا حداکثر 1 متری خاک در نظر گرفته می شود. گیاهانی همچون هندوانه، توت فرنگی، پونه، اسطوخودوس.
 • متمرکز: در این روش استفاده از خاک می تواند در حجم و ارتفاع زیاد انجام گیرد که تنها مخصوص ساختمان های بزرگ و گران قیمت است که انواع گل و گیاه زینتی در آن جا کشت می شود و معمولا مسیر هایی برای رفت و آمد و نیمکت هایی جهت استراحت در نظر گرفته می شود.
Image

روش های اجرای روف گاردن

روش نخست: در این روش بر روی تراس، کانتینر های باغ خواهیم ساخت.

روش دوم: ساخت تخته های بزرگ بتنی یا چوبی برای رشد گیاهان

روش سوم: ساخت تمام سقف یا بعضی از بخش های انتخاب شده جهت ایجاد باغ با پوشش گیاهی

لایه های اجرایی روف گاردن

سه روش بالا دارای پنج لایه ساختاری است که در زیر به تفصیل توضیح داده می شود:

سقف ساختمان ها معمولا از سیستم ضد آب در زیر لایه ی حرارتی ساخته می شود  که این لایه ضد آب، سقف را از نظر خطر مکانیکی و نفوذ عوامل خارجی در امان نگه می دارد. هم چنین دما بر روی این سطح بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی ثابت و پایدار می ماند.

 • لایه ضد آب: چنانچه قصد کاشت گیاهان روی تخته های بزرگ یا بر روی سقف را دارید یا حتی درب کانیتینر ها، سقف باید ضد آب، بادوام و در برابر یخ زدگی مقاوم باشد. لایه ی ضد آب باید تمام نقاط سقف را بپوشاند تا از نشت سقف جلوگیری نماید.
 • لایه عایق: این لایه وظیفه محافظت از روف گاردن در برابر نوسانات دما و رطوبت را دارا می باشد که معمولا از جنس پانل های PIR می باشد که به دلیل دارا بودن شیارهای خاص و اتصالات حاشیه دندانه دار، به آب باران این اجازه را می دهد که به سیستم های زهکشی به آسانی راه پیدا کند.
 • لایه زهکشی: جمع آوری سریع آب باران از لایه پوشش گیاهی به سیستم زهکشی.
 • بافت خاک: لایه ای که مخصوص جدا کردن لایه زهکشی و گیاهان در حال رشد می باشد که از انباشته شدن خاک و دیگر ذرات ریز جلوگیری می کند تا سیستم زهکشی دچار مسدودیت نشود. هم چنین با گردش رطوبت مناسب از کاهش آب لایه پوشش گیاهی جلوگیری می نماید.
 • پوشش گیاهی: در این قسمت هرچه محیط خاک و سطح موردنیاز برای کشت گل و گیاه پرورشی بیشتر در نظر گرفته شود، نتیجه بهتر خواهد بود. نوع خاک و ضخامت آن بسته به نوع گل و گیاهانی که قصد پرورش آن ها را دارید، باید حتما حاصلخیر و اندکی اسیدی باشد . مثلا ترکیبی از گیاخاک، کود و مواد آلی.
Image

چه نوع گیاهانی در روف گاردن می توان پرورش داد

انواع گوناگونی از گیاهان همچون چمن، گیاه پایا، گل، سبزیجات، صیفی جات، درختچه ها و حتی باغ مصنوعی بسته به امکانات موجود در محل اعم از آب و هوا، فضای موجود، عملکرد ساختمان و بودجه می توان در روف گاردن پرورش داد.

قیمت روف گاردن

قیمت روف گاردن بسته به نوع طرح انتخابی شما می تواند متفاوت باشد. اگر به دنبال طرح های لاکچری هستید، به قیمت بالاتر نیز فکر کنید. البته باید اعتراف کرد بعضی طرحها در عین سادگی بسیار شیک و به صرفه اند. ابتدا بودجه خود را بسنجید و سپس درخواست طرح کنید. مهر سبز متناسب با هر بودجه ای که شما بخواهید، طرح هایی را پیشنهاد خواهد کرد. نگران قیمت روف گاردن خود نباشید. نتیجه چنان دل انگیز خواهد بود که از هزینه کردن پشیمان نخواهید شد.

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن کاری بسیار تخصصی و ملزم به داشتن تجربه زیادی در این زمینه است. ضمن اینکه تنوع طرح ها و ایده ها آنقدر زیاد است که کار کردن در این زمینه را جذاب و دل انگیز می نماید. برای این منظور می توانید با مشاوران مهر سبز مشورت نمایید تا آنچه برای طراحی روف گاردن خود در ذهن دارید، روی نقشه بیاید و در مراحل بعدی، جامه ی عمل پوشانده شود.

 

روف گاردن در تهران

از آنجایی که تهران هر لحظه آلوده تر می شود، نیاز به فضای سبز با هزینه ای به صرفه، بیش از پیش احساس می شود. از این رو استفاده از فضای پشت بام آپارتمان ها و منازل ویلایی جهت احداث روف گاردن در تهران، ایده ای نو و بسیار جذاب و کارآمد خواهد بود. با این روش نیازی به خرید زمین برای بهره بردن از فضای سبز نیست و ضمن صرفه جویی در هزینه ها، محدودیتی در انتخاب محل منظور نخواهیم داشت.

نگاهی به اصول معماری سبز

در سال‌های اخیر بیانیه‌ها و مقالات متعددی در زمینه اصول معماری سبز توسط محققان مختلف در سراسر دنیا به رشته تحریر درآمده‌است. اغلب این بیانیه‌ها با اختلاف اندک موضوعاتی را در زمینه تشویق طراحان به حفاظت از انرژی ونیز در نظرگیری ویژگی‌های محلی مکان و کار با کاربران ساختمان و جوامع اطراف آن تثبیت نموده‌اند. معماران انگلیسی، برندا و روبرت ویل در کتاب خویش با عنوان «معماری سبز: طراحی برای آینده‌ای آگاه از انرژی» یکی از ساده‌ترین و صریح‌ترین چارچوب‌ها را برای معماری سبز مطرح نموده‌اند. آن‌ها این اصول را با استفاده از مثال‌های مختلف از طراحی ساختمان در اروپا انگلستان و آمریکا نشان داده‌اند. ایشان بر فراگیری از معماری بومی تأکید زیادی داشتند، معماری که در تجربه نسل‌های متمادی ساکن یک منطقه و اقلیم ویژه در آن نهفته‌است.[1]

دانستنی های تکمیلی روف گاردن
 • انتخاب خاک یکی از فاکتورهای اصلی برای احداث یک روف گاردن به حساب می آید که باید وزن آن کم با جذب آب بالا باشد. به علاوه این که برای تغذیه گیاهان غنی باشد.
 • تقسیم وزن: از آن جایی که ساخت روف گاردن به هر روشی باعث ایجاد اندکی فشار بر پشت بام می شود، از این رو ساخت باغچه و یا آلاچیق باید طوری محاسبه شود تا از اضافه بار بر ساختمان جلوگیری نماید.
 • ایزولاسیون: منظور از ایزو عایق مناسبی است که از نفوذ آب به مناطق زیر روف گاردن جلوگیری به عمل می آورد.
 • سخن آخر این که اگر قادر به صرف هزینه در باب روف گاردن نیستید، دیوار سبز هم می تواند تا حدی جوابگوی نیاز شما به ایجاد فضای سبز و بهره مندی از مزایای آن باشد.
ویژگی کلاس های مختلف روف گاردن طراحی شده در مهر سبز
مشخصات روف گاردن کلاس A
 1. کف بام: سنگ یا موزائیک
 2. فضای اطراف: پوشش گیاهی طبیعی و شمشاد
 3. فضای مرکز: پوشش چمن طبیعی
 4. نحوه ی اجرای فضای سبز: عایق کاری و زهکشی
 5. جنس مبلمان: ترموود
 6. نورپردازی: چراغ محوطه و نور مخفی
مشخصات روف گاردن کلاس B
 1. کف بام: ترموود
 2. پوشش گیاهی فضای اطراف: گیاهان طبیعی و کاج
 3. نحوه ی اجرای فضای سبز: باکس ترموود و گلدان
 4. جنس مبلمان: حصیر و چرم
 5. نورپردازی: چراغ محوطه
 6. آبشار کناری
مشخصات روف گاردن کلاس C
 1. کف بام: ترموود پلکانی
 2. پوشش گیاهی فضای اطراف: گل و گیاه طبیعی
 3. نحوه ی اجرای فضای سبز: باکس ترموود پلکانی
 4. جنس مبلمان: ترموود
 5. الاچیق: چوبی
 6. نورپردازی: نور موضعی و مخفی
مشخصات روف گاردن کلاس D
 1. کف بام: ترموود پلکانی
 2. پوشش گیاهی: گل و گیاه و درختچه های زینتی
 3. نحوه ی اجرا: باکس ترموود
 4. جنس مبلمان: ترموود
 5. آلاچیق: کناری
 6. نورپردازی: چراغ باغچه ای و نور مخفی
مشخصات روف گاردن کلاس E
 1. کف بام: سنگ تزئینی
 2. جان پناه: شیشه ای تا ارتفاع 10/1
 3. پوشش گیاهی: چمن مصنوعی
 4. مبلمان: ترموود
 5. آلاچیق: مرکزی ترموود
 6. نورپردازی: چراغ باغچه ای و محوطه
 7. اجرای آبشار کناری
© شهریور 98 - کلیه حقوق متعلق به مهر سبز می باشد. سئو و طراحی سایت بزرگ عقیده. |