طراحی سه بعدی کف و سقف ساختمان

طراحی سه بعدی کف و سقف

ابتدا قبل از هر چیز باید مفهوم بعد در طراحی را درک کرد. منظور از بعد در طراحی بیشتر با یک مثال قابل تفهیم است. شما روی کاغذ یک مستطیل میکشید. این یک تصویر ۲ بعدی است یعنی دارای بعد طول و عرض است. در واقع فقط در یک سطح وجود دارد و مفهوم داخلی ندارد. حال همان مسطتیل را به شکل مکعب طراحی کنید یعنی به آن علاوه بر طول و عرض عمق هم بدهید این همان بعد سوم است. اصولا همه نقاشی ها و عکس ها و طرح هایی که روی یک سطح صاف کشیده شده اند دو بعدی هستند چون نمی توانند عمق داشته باشند. اما با ایجاد سایه روشن ها و خطوط هندسی می توان چشم و ذهن را فریب داد که به فضایی ۳ بعدی می نگرد در حالیکه فقط ۲ بعد را میبیند. این تکنیک در حال حاضر در بسیاری زمینه ها کاربرد دارد.

شاید تا کنون عکس‌های مختلفی را در سایت‌ها و یا شبکه‌های اجتماعی دیده باشید که یک تصویر بر روی زمین کشیده شده و به نظر می‌رسد دارای حجم است. مردم بخاطر جذابیتی که این تصاویر برایشان دارد در کنارش عکس می‌گیرند. لحظات شادی را برای خود ایجاد می‌کنند. همچنین عکس های آن را به دوستان و آشنایان خود نشان می‌دهند. این نقاشی ها به نقاشی های سه بعدی معروف شده‌اند.

البته نقاشی سه بعدی یک اسم غلط برای این هنر است که بین مردم عنوان می‌شود. نقاشی دگرگون شبه سه‌ بعدی عنوان دقیق و درست این تکنیک هنری است.

طراحی سه بعدی کف و سقف ساختمان

روش های طراحی سه بعدی کف و سقف ساختمان

در طراحی سه بعدی کف و سقف ساختمان از دو روش استفاده میگردد. روش اول همان فریب چشم و ذهن است که یک فضای دو بعدی را به چشم شما سه بعدی نمایان می سازد. و روش دوم در واقع ساخت یک فضای سه بعدی واقعی است که با ایجاد پستی و بلندی و طراحی به شکل ترکیبی همزمان یک فضای دو و سه بعدی را نمایان میسازد.

برای مورد اول مثلا در کف سرویس بهداشتی یک تصویر سه بعدی چاپ شده بر روی سرامیکها نصب میگردد که همه در یک ارتفاع هستند. اما زوایای دید با تغییر پوزیشن مشاهده گر و انعکاس نور در جهت های متفاوت باعث بوجود آمدن اثر اختلاف ارتفاع در یک سطح صاف از نظر بیننده می شود. این شیوه برای طراحی کف ساختمان یک روش ایده آل محسوب می شود. زیرا کف ساختمان محل عبور و مرور ساکنین است و اجرای این شیوه مشکلی برای رفت و امد ایجاد نمی کند در حالی که اگر طراح بخواهد اختلاف ارتفاع واقعی در کف ایجاد کند مسلما باعث ایجاد مانع و سختی در عبور مرور خواهد شد. همینطور در دیوار و نما نیز استفاده از این شیوه معمولا بهتر است.

کفپوش سه بعدی در طراحی سه بعدی کف ساختمان

اصولا پیدایش تکنیک نقاشی و طراحی ۳ بعدی انقلابی در دنیای طراحی فضای داخلی ساختمان ایجاد کرده است. کفپوش سه بعدی امروزه یکی از محبوبترین انواع طراحی کف ساختمان هست. این کفپوش ها از تصاویز زاویه دار در کنار لایه های نیمه شفاف متعدد برای ایجاد حس سه بعدی بودن تصاویر استفاده می کنند. نتیجه استفاده از چنین تکنولوژی ای، ایجاد شکل های حیوانات، گیاهان، ماهی ها، امواج دریا و بسیاری دیگر به صورت تماما سه بعدی شده است. برای مثال زمانی که داخل یک محیط با کفپوش سه بعدی با طرح امواج دریا می شوید، درست مانند این است که موج های دریا هنگام ورود شما به اتاق از کف زمین به بالا می آیند. بهترین مکان برای استفاده از کفپوش سه بعدی در حمام و سرویس بهداشتی خانه است. زیرا مدل های سه بعدی با موضوع دریا و اقیانوس برای این اتاق کاملا مناسب هستند. البته هر عکسی را که بخواهید می توانید به این شرکت سفارش دهید تا دقیقا همان مدل را در کفپوش اتاق شما پیاده کنند. این تصاویر ابتدا توسط پرینترهای حرفه ای و مخصوص چاپ می شوند و سپس براساس اندازه و شکل کف حمام یا هر اتاق دیگری نصب می شوند. بنابراین مهم نیست که سایز حمام شما چقدر باشد یا شکل کف حمام چگونه باشد، این اشکال با هر شرایطی هماهنگ می شوند و دقیقا همان حس عجیب و جالب سه بعدی را در اتاق بوجود می آورند.

 

طراحی سه بعدی کف و سقف ساختمان

سقف سه بعدی - آسمان مجازی

در مورد طراحی سقف سه بعدی اما میتوان با استفاده از کناف و نور مخفی طراحی سه بعدی را واقعا با ایجاد عمق اجرا کرد. البته همانند کف و دیوار با استفاده از کاغذ دیواری هم می توان سقفهای به شکل آسمان شب یا کهکشان و یا آسمان روز را پیاده کرد. این طراح ها هم اکنون به اسم طرح آسمان مجازی بسیار مورد توجه دکوراتورهای داخلی قرار گرفته است.

به طور کلی آسمان مجازی به معنی ترکیب متریال خاص با انوع سقف های کچی، آلومینومی، کناف و … می باشد که باعث زیبا تر جلوه دادن اکثر سقف ها می شود.
آسمان مجازی سه بعدی از پارچه ی کشسان نسوزی که طرح مورد نظر مشتری را روی آن چاپ می کند تشکیل شده است.
منظور از سه بعدی این نیست که طرح روی آن برجسته یا از جنس خاصی تشکیل شده باشد به این منظور است که طرح بسیار با کیفیت و زیبا تر از سایر سقف های کاذب می باشد و همین امر باعث برتری آسمان مجازی 3D نسبت به سایر سقف های کاذب می باشد.
طراحی سه بعدی سقف ساختمان
این طرح و نقش ها بستگی به میزان هزینه مشتری دارد و اینکه چه مقدار تایل در ساخت آنها به کار می رود.
همچنین در برخی از آسمان های مجازی سه بعدی این امکان وجود دارد که طرح های آنها تغییر کند و اگر بخواهید این طرح را روی آسمان مجازی سه بعدی خود اعمال کنید هزینه آن ها بیشتر می شود. سقف های سه بعدی در منازل مسکونی و اماکن تجاری و تفریحی نیز به کار برده می شوند. طرح های سه بعدی سقف کشسان تصاویر زیبای فریبنده ای را می آفرینند که موجب می شود تصور کنید تصویر روی سقف یا دیوارپوش منزل شما برجسته است و یا در حال حرکت است. سقف سه بعدی با استفاده از متریال مختلف ساخته می شود اما یکی از سریع ترین و طبیعی ترین متریال، سقف کشسان است. سقف کشسان با نورپردازی پشت کار، ظاهری طبیعی به سقف های سه بعدی می بخشد. تصاویر سه بعدی با استفاده از رنگ های متحرک و با حالت دهی بالا می توانند در بهترین حالت خود قرار بگیرند. بدین معنی که تصاویر سه بعدی باورپذیرتر می شوند.
نصب سقف و تصاویر سه بعدی متحرک و یا هندسی در اتاق خواب افراد مسن توصیه نمی شود. زیرا تصاویر سه بعدی حالات مختلف هیپنوتیک را به بیننده القا می کنند. به همین دلیل ممکن است افراد را دچار سرگیجه و سردرد کنند. اما اگر این سقف در ابعاد کوچک و با تصاویر غیر هندسی نصب شود هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد.در مجموع این شیوه طراحی امروزه جایگاه فوق العاده محبوبی در بین مردم پیدا کرده است.
© شهریور 98 - کلیه حقوق متعلق به مهر سبز می باشد. سئو و طراحی سایت بزرگ عقیده. |