مبلمان سبز

طراحی و اجرای مبلمان سبز

فضاهای مصنوع شهری با چشم انداز های آسمانخراشها و ترافیک و آلودگی فراوان انسان را بر آن داشته است تا رویکردی جدید و دوباره به محیط زیست و فضای سبز داشته باشد. پس از گذار از دوران مدرنیسم و پست مدرنیسم بشر امروزی پا به دوران پست پست مدرنیسم یا فراتر از پست مدرنیسم گذاشته است. به همین علت در معماری نوین واژه های جدیدی در ارتباط با فضای سبز متولد گشته است. یکی از این واژه ها مبلمان سبز است.
امروزه واژه مبلمان تنها برای لوازم داخل منزل به کار نمی رود بلکه در شهرسازی مدرن واژه مبلمان تبدیل به یک مفهوم مهم در زیبا سازی فضای سبز شهری و همینطور فضاهای خارجی باغ و ویلا ها گشته است. در طراحی فضای سبز در دنیای مدرن صرف داشتن چند گل و گیاه دیگر کافی نخواهد بود. بلکه چیدمان و ارتباط بصری و کاربرد فضای سبز دچار تعریف متفاوتی گشته است. کاربرد فضای سبز در ده های گذشته بیشتر مربوط به استراحت کردن و لذت بردن از طبیعت بوده است ولی در حال حاضر علاوه بر این معمولا فضای سبز محلی برای سایر تفریحات از قبیل ورزش، پیک نیک، میهمانی و .... نیز به این کاربردها اضافه گشته است.
مبلمان سبز
مبلمان سبز

حتما در باغ ویلاهای جدید دیده اید که مبلمان خاصی برای نشستن و استفاده ساکنین طراحی میگردد. معمولا معماران سعی میکنند این مبلمان با فضای سبز همخوانی داشته باشد و باعث مدرنیزه شدن حالت طبیعت نگردد تا خاصیت اصلی این فضا از بین نرود. به همین علت این نوع مبلمان به مبلمان سبز معروف شده است. در ساخت و طراحی مبلمان سبز اگر مصنوع دست انسان باشد سعی می شود تا از مواد بازیافتی و غیر مضر برای طبیعت استفاده شود و یا کلا  از متریالهای طبیعی استفاده می شود . در نوع دوم مبل و میزهایی که در باغ ها قرار داده میشود معمولا سنگی است و با پوشش های، پیچک یا گلسنگ طبیعی یا پرورشی برای ایجاد رنگ سبز کار می شود همینطور در بعضی موارد که مبلمان بیشتر جنبه نمایشی دارد از انواع شمشاد نیز استفاده می گردد. بعضی اوقات نیز بجای سنگ ازسازه های فلزی مشبک استفاده میشود. این نوع مبلمان در فضای سبز علاوه بر ایجاد ارتباط بیشتر ذهنی انسان با طبیعت باعث کمترین میزان آسیب به طبیعت نیز می گردد. یکی از دغدغه های طرفداران محیط زیست همواره دخالت انسان و آلوده سازی طبیعت بوده است بنابراین مبلمان سبز یک شیوه طرفدار محیط زیست محسوب می گردد.

مبلمان خلاقانه شهری

مبلمان سبز در هر فضایی با هر ابعادی قابل طراحی و اجرا است. از باغچه های کوچک تا ویلا ها و باغ های بزرگ. مبلمان سبز بخشی از دکوراسیون یک فضای سبز به حساب می آید و به همین علت شیوه های اجرای آن کاملا سلیقه ای و گوناگون است و الزاما نیازی به الگو برداری های تکراری نیست. هر فضا با توجه به ابعاد نوع پوشش گیاهی و سلیقه ساکنین آن می تواند طراحی منحثر به فرد خود را از مبلمان سبز داشته باشد. در ادامه مطلب می توانید تصاویر تعدادی از طراحی های مبلمان سبز را مشاهده بفرمایید.

 

مبلمان خلاقانه شهری
© شهریور 98 - کلیه حقوق متعلق به مهر سبز می باشد. سئو و طراحی سایت بزرگ عقیده. |