نورپردازی

نورپردازی محوطه داخلی و بیرونی ساختمان

به طور کلی نور مهمترین عنصر در درک حس بینایی جانداران است. بدون نور اصولا چیزی قابل دیدن نیست و مفهوم دیدن از بین میرود. همانطور که همه میدانیم ما به این علت محیط و اشیا و اجسام دور  و بر خود را می بینیم که آنها از خود نور ساطع میکنند. حال یا خود منبع نور هستند یا بازتاباننده نور. در این نوشتار سعی می کنیم با مفاهیم کلی ۲ نوع  نورپردازی داخلی و خارجی ساختمان آشنا شویم.

نور به ما توانایی دیدن می بخشد. ما را تحریک ، مطلع و هیجان زده می نماید. بدون آن، هیچ گونه قالب بصری وجود نخواهد داشت. نور نه تنها جهان پیرامون ما، بلکه نحوه ادراک ما را تحت شعاع قرار می دهد. نور، اشکال، سطح و رنگ ها را نمایان می سازد، درک فردی ما را از جهان بسط داده و زبان واحدی را پیش کش می کند. نور جزو لاینفکی از معماری است چرا که زیبایی، کارآیی وترکیب اجسام را نمایان می کند به شرح تصاویر، رنگ وشالوده ساختمان، شهرها ومناظر می پردازد. مرزها ی بصری را مشخص کرده ودرک ما را از مقیاس ها بسط می دهد.

نورپردازی خوب در انسان احساس آسایش و امنیت به وجود می آورد و مانع از خستگی مفرط می شود. وقتی که شخص در یک فضا کار و فعالیت روزانه انجام می دهد معایب نور فضا را بیشتر و راحت تر متوجه می شود. نوری که برای هر محیط پیش بینی می کنیم بر شخصیت و ویژگی فضا تاثیر عمل دارد.

این وظیفه معمار است که با هوشیاری کامل قدرت نور و (سایه) را در اختیار بگیرد تا به ایجاد فضا و مفاهیمی که نور مصنوعی مدرن به وی القاء می کند بپردازد. به خصوص روشنایی در فضاهای کوچک. وی باید متوجه خطر روشنایی بیش از حد محیط ساختمان باشد. چنین نور پردازی می تواند جلوه های اتاق را از بین ببرد. وی نباید فراموش کند که نور پردازی منجر به درخشش نیز می شود، درست همانند سیارات، در فضا می توان علائم و نقاط خاصی را مشحص کرد یا بخشی از آن را برحسته نمود، نور پرداز یا معمار باید آگاه باشد که تمامی اشیاء شفاف می تواند محیط را روشن سازند، به عبارت دیگر نور و فضای دیدی ناخواسته را در محیط پیرامونی ایجاد کند. همچنین باید بداند که بازتاب های نور از یک محیط به محیطهای جانبی اش  هم میتواند  روح بخش و زندگی بخش باشد و گاهی می توانند جلوه اتاق را بر هم ریخته و یا حتی از بین ببرند.

نور پردازی نما و بیرون ساختمان

از دید یک طراح و معمار, طراحی نما در روز برای ساختمان بسیار حائز اهمیت است زیرا اولین فضای ارتباط دهنده ی ساختمان با محیط, نمای ساختمان است اما نورپردازی نما یک ساختمان در شب مسئله حساس تری می باشد زیرا یک ساختمان بسیار معمولی با نورپردازی اصولی می تواند به یک جاذبه توریستی تبدیل شود و یا یک ساختمان بسیار زیبا با نورپرردازی غیر اصولی به منظره ای هول انگیز در نمای شب.
رویکرد به نورپردازی نما باید علاوه بر سلیقه هنری مبتنی بر دانش مهندسی برق نیز باشد. نورپردازی که از برق و خصوصیات نور آگاهی ندارد نمی تواند با ابزار نور به طراحی مشغول گردد. به عبارت دیگر نورپردازی نما تلفیقی از هنر معماری و دانش مهندسی می باشد.به جرأت می توان گفت که مهندسین معمار در حین طراحی نما، تنها به حجم، جنس مواد و طرح نما در روز توجه می نماید. عدم توجه کافی به نورپردازی نما باعث شده است  بعضا در شب با احجام مخوف و تاریکی در شهر مواجه می شویم .مهم ترین نکته ای که می توان به فعالین نما توصیه نمود، طراحی و تصویب نورپردازی نما پیش از اجرای نما می باشد. با نرم افزارهایی که هم اکنون در دسترس است می توان به سادگی آن چیزی که قرار است بعد از اجرا هویدا شود را پیشاپیش دید و ایرادات آن را برطرف کرد.

هنر طراحی نور نما، نمایش نور و مخفی نمودن منابع نوری می باشد. این امر بدون لحاظ طراحی نور در حین اجرای نما میسر نخواهد شد.هدف از نورپردازی نشان دادن اهمیت مفاهیم و نوع نورپردازی در یک ساختمان می باشد. اگر ساختمانی را در دست اجرا دارید پیش از نورپردازی از خود بپرسید این ساختمان یا بنا قرار است چه چیزی را در ذهن بیننده تداعی کند؟

نورپردازی نمای ساختمان

نور پردازی داخلی ساختمان

در یک خانه، تمام فضاها مهم هستند و نمی‌توان گفت اتاق خواب ارزش کمتری دارد یا طراحی سرویس بهداشتی مهم نیست. بلکه ممکن است در نظر هر فردی، یک فضا از اهیمت ویژه برخوردار باشد و فضاهای دیگر از اهیمت کمتر. بنابراین طراح، باید در هر طراحی، بهترین عملکرد خود را پیاده سازی نماید. اتاق نشیمن، محل غذاخوری، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و … همگی در نظر یک طراح باید اهمیت داشته باشند.‌

نورپردازی سقف و دیوار

در طراحی داخلی‌ آپارتمان‌‌، نورپردازی سقف و دیوار بسیار چشمگیر است. در فضای نشمین،‌ استفاده از لامپ با شکل هندسی در سقف و استفاده از نورهای مخفی پشت تلوبزیون باعث ایجاد تفاوت با سایر فضاها شده است. نورپردازی علاوه بر اینکه سبب روشنایی فضا می‌شود و آن را از تاریکی خارج می‌کند، از عناصر مهم دکوراسیونی است که می‌تواند آرامش و راحتی را برای فضا به همراه داشته باشد.

مانند اغلب فضاهای خانه در اتاق غذاخوری نیز نور طبیعی ایده آل ترین نوع نور است. لوستر در این فضا باید دقیقاً بالای میز غذاخوری نصب شود تا سطح میز را کاملاً روشن نماید و افراد به بهترین وجه ببینند که چه چیزی می‌خورند. می‌توانید با استفاده از شمع در اتاق غذاخوری خصوصاً روی میز غذاخوری جلوه رمانتیکی در این فضا ایجاد کنید. قسمت‌هایی از فضا هستند که به طور طبیعی تاریکتر و به دلیل ساختارشان نور نمی‌تواند به آن قسمت نفوذ کند، بنابراین نیاز به توجه بیشتری در نورپردازی دارند. لامپ‌ها عناصری هستند که به اتاق غذاخوری شخصیت می‌دهند. بوفه، میز غذاخوری و میز کناری از عناصری هستند که حتماً باید نورپردازی مخصوص خودشان را داشته باشند.

در مورد اتاق نشیمن، پذیرایی یا *حال* باید گفت که نورپردازی شامل روشنایی عمومی، نورپردازی متمرکز و نورپردازی محدود می‌شود، روشنایی عمومی یا همان نورپردازی از سقف برای روشن کردن اتاق نشیمن کفایت می‌کند و مقدار نسبتاً کمی از نور را در منطقه وسیعی انتشار می‌دهد. نورپردازی متمرکز آن دسته از نورپردازی است که تنها بر یک قسمت خاص تمرکز داشته و آن قسمت را روشن و برجسته می‌کند. نورپردازی محدود باعث می‌شود در زمانی که تمام اتاق تاریک است بتوانیم تنها یک قسمت خاص را روشن کنیم‌. شاید بهتر است همزمان از سه نوع نورپردازی در اتاق نشیمن استفاده شود تا بنا به نیاز از هر یک از آنها استفاده شود.

نورپردازی محیط داخلی
نورپردازی داخل ساختمان
© شهریور 98 - کلیه حقوق متعلق به مهر سبز می باشد. سئو و طراحی سایت بزرگ عقیده. |